Limfedema gali susirgti tiek vyrai, tiek moterys. Ši liga gali išsivystyti po operacijos ar spindulinės terapijos sergant bet kokios rūšies vėžiu, jei tas vėžys daro įtaką limfmazgiams ar limfos drenažui. Tačiau dažniausiai limfedema išsivysto po krūties, gimdos kaklelio, prostatos, gimdos vėžio ar melanomos gydymo.

Didelę riziką susirgti limfedema turi pacientai, kurių didžioji dalis limfmazgių yra pašalinti ir kartu jiems buvo taikyta spindulinė terapija. Rizika susirgti limfedema išlieka visą gyvenimą. Deja, šiuolaikinė medicina dar nėra pajėgi atsakyti į klausimą, kam išsivystys ši liga.

Skirtumai tarp priežasčių, rizikos veiksnių bei trigerių

Pagrindinė antrinės limfedemos priežastis – trauma limfos sistemai. Žmogus su rizikos veiksniu, kaip anksčiau atlikta operacija ar spindulinė terapija limfmazgiams, yra labiau linkęs susirgti limfedema, tačiau nebūtinai ja susirgs. Trigeris yra tai, kas stimuliuoja limfedemą išsivystyti aukštesnės rizikos grupės žmoguje.

Kiek dažna yra limfedema?

Yra sunku nusakyti, kiek apytiksliai žmonių susiduria su limfedema, nes

  • nėra standartinio metodo diagnozei;
  • ji skirtingai paveikia viršutines ir apatines galūnes;
  • limfedema vystosi skirtingu pagreičiu po pradinio limfos sistemos pažeidimo;
  • potencialios limfedemos priežastys (operacija ar spindulinė terapija) nebūtinai išvysto limfedemą;
  • dabartiniai ligos diagnozavimo atvejai atspindi senesnius gydymo būdus.

Limfedema rankose

Didžioji dalis limfedemos atvejų JAV yra diagnozuota po krūties vėžio gydymo. Apytiksliai 15-20 % moterų, kurių limfmazgiai buvo pašalinti gydant krūties vėžį, susidurs su rankos limfedema. Tai apytiksliai 1 iš 5 vėžį išgyvenusių moterų JAV. Medicinos pažanga padarė limfedemą mažiau tikėtiną po krūties vėžio gydymo, tačiau tai vis dar yra opi problema daugumai moterų.

Limfedema kojose

Sunku pamatuoti tikimybę išsivystyti kojų limfedemai. Pagrindinis to faktorius – sąvokos neapibrėžtumas, siekiant apibūdinti apatinių galūnių limfedemą. Matavimo metodai vis dar yra ginčytinas klausimas medicinoje. Taip pat, vėžio gydymo metu, kuomet paveikiami gilieji papilvės limfmazgiai, dažnai išdidėja abi kojos. Dėl šios priežasties yra sunku išmatuoti galūnės padidėjimą, nes negalime palyginti su sveikos kojos dydžiu.

Limfedema kitose kūno vietose

Egzistuojantys metodai išmatuoti limfedemos tinimą neleidžia išmatuoti ne galūnių tinimą. Dėl šios priežasties neįmanoma pasakyti, kaip dažnai limfedema pasitaiko kitose kūno vietose. Apytikslė statistika nurodo, jog lytinių organų limfedema nutinkama 2-5 procentams žmonių. Deja, neturime informacijos dėl galvos, kaklo ar liemens limfedemos dažnumo.

Limfedema atsiranda praėjus mėnesiams ar net metams po gydymo

Nors limfmazgių paimimas ištyrimui ir biopsija tampa vis retesniu tyrimų metodu, šis metodas buvo daug metų naudojamas diagnozei ir vėžio gydymui. Šios procedūros padidina limfedemos riziką. Šiuo metu mažiau invazinės procedūros stabdo limfedemos riziką. Šių naujų procedūrų poveikį ir pranašumą galėsime pamatyti tik po poros metų, kuomet turėsime galimybę palyginti limfedemos atvejų skaičių naudojant senas ir naujas procedūras.

Sąmoningumas ir diagnozavimo dažnumas didėja

Tiek gydytojai, tiek pacientai vis dažniau gali atsakyti, kas yra limfedema – todėl tikslėja ir limfedemos diagnozavimo dažnumas. Vis daugiau žmonių sugeba greitai ir tikslingai atpažinti šį sutrikimą, o tai paskatina rūpintis savimi ir greičiau palengvinti sutrikimo simptomus. Apie limfedemą informuoti žmonės yra labiau linkę ieškoti gydymo nei kamuotis be tinkamos specialisto priežiūros.

Po vėžio gydymo žmonės gyvena ilgiau

Gydymo pasiekimai padeda žmonėms gyventi ilgesnį, komfortišką gyvenimą po vėžio gydymo. Tačiau vėžio operacijos ar spindulinė terapija didina riziką išsivystyti limfedemai. Ilgesnis gyvenimas suteikia daugiau laiko sutrikimui pasireikšti.

Kokie rizikos faktoriai aktualūs limfedemai?

Išsivysčius limfedemai, limfa nesugeba laisvai keliauti per pažeistą kūno galūnę, dėl blokavimo ar limfos sistemos pažeidimo.

Limfos sistemos pokyčiai įvyksta dėl:

  • Operacijos. per kai kurių vėžio rūšių operacijas, limfmazgiai ar aplink juos apsipynusios limfagyslės, gali būti nupjaunamos ir pašalinamos. Didelio kiekio limfmazgių pašalinimas iš pažasties, kirkšnies ar dubens padidina limfedemos riziką.
  • Spindulinės terapijos. Šių terapijų metu gali būti pažeisti limfmazgiai ir susiformuoti rando audiniai, dėl kurių limfagyslės susiaurėja. Spindulinės terapijos limfmazgių srityse gali paveikti limfos tekėjimą ir taip sukurti riziką išsivystyti limfedemai.
  • Infekcijos. Infekcija, išsiplėtusi į limfmazgius, gali sustabdyti limfos skysčio patekimą į limfmazgius. Tokiu būdu susidaro limfos sankaupa. Infekcija taip pat gali pakenkti limfagyslėms, esančioms po oda.
  • Naviko augimo. Navikai, kurie auga limfinės sistemos zonoje, gali paveikti sveiką jos darbą ir vesti prie limfedemos.
  • Kitų sveikatos pažeidimų ar traumų. Tam tikri sveikatos pažeidimai (infekcijos, kraujagyslių problemos ir t.t.) ar sunki kūno trauma, kuri pažeidžia limfos sistemą, gali pakenkti limfos tekėjimui tokiu pat būdų, kaip ir vėžys.

Operacija

Limfos sistemos pablogėjimas gali būti tiesiogiai susietas su operacija ir paveiktas rando audinių, kurie susiformuoja po operacijos. Limfmazgių biopsija susideda iš chirurginiu būdu pašalinamų limfmazgių ir jų audinių analizės tam, kad būtų aptiktas vėžys. Didelio kiekio limfmazgių pašalinimas tyrimams vadinamas limfmazgių disekcija. Limfmazgių pašalinimas tiesiogiai veikia limfos sistemą.

Didžioji dalis nuo limfedemos kenčiančių žmonių yra moterys, kurios gydėsi krūties vėžį. Moterims, kurioms buvo atlikta mastektomija (operacija, kurios metu pašalinama visa ar dalis krūties), taip pat yra pašalinama dalis limfmazgių.

Limfmazgių pašalinimas

Šios operacijos tikslas – pašalinti naviką, esantį netoli limfinės sistemos, arba pašalinti ir ištirti limfmazgius tam, kad būtų nustatytas vėžio išplitimas žmogaus kūne. Jeigu vėžys vis dar yra neišgydytas, vėžinės ląstelės gali plisti per limfinę sistemą į kitas organizmo vietas. Limfmazgiai, atliekantys kūno gynybinę funkciją, dažniausiai ,,pagauna” dalį šių vėžinių ląstelių. Dėl šios priežasties chirurgas gali pašalinti dalį limfmazgių netoli naviko tam, kad juose rastų vėžio ląsteles ir galėtų nustatyti vėžio išplitimą organizme.

Spindulinė terapija

Spindulinė terapija gali sutraukti limfmazgius. Tai sukuria randus limfos sistemoje ar trukdo limfos skysčio tekėjimui. Šie veiksniai didina limfedemos riziką.

Kiti faktoriai, didinantys limfedemos riziką:

  • Infekcija. Infekcijos gali tiesiogiai paveikti audinius, sukelti fibrozę ir, galiausiai, sukelti limfedemą. Infekcija, kuri išsiplėtė į limfmazgius, gali sustabdyti sveiką limfos tekėjimą.
  • Kraujagyslių pakitimai. Šių dienų medicina dar negali atsakyti į klausimą, kaip stipriai sulėtinta ar užblokuota kraujo sistemos tėkmė veikia limfedemos tinimą. Jei kraujas venomis teka lėčiau, limfinė sistema turi dirbti stipriau tam, kad sureguliuotų skysčių judėjimą kūnu. Sutrikusi kraujagyslių veikla potencialiai gali prisidėti prie limfedemos ir tinimo, ypatingai kojose.
  • Nejudrumas. Limfa juda per kūną raumenų susitraukinėjimo pagalba ir nevalingais judesiais, kaip kvėpavimu. Nejudrumas, pavyzdžiui, jei žmogui taikomas lovos režimas, gali privesti prie limfos sankaupos susidarymo. Pažeistos galūnės judinimas yra labai svarbus. Jeigu jums taikomas lovos režimas, pasikalbėkite su jus prižiūrinčiu gydytoju apie pratimus, kuriuos galite atlikti tam, kad limfa tekėtų.
  • Nutukimas ir svorio padidėjimas. Kai kurie tyrimai rodo, jog nutukimas prisideda prie limfedemos išsivystymo. Nutukusios moterys dažniau suserga limfedema. Tačiau daug svarbesnis faktorius limfedemai yra ne nutukimas, o svorio priaugimas po vėžio gydymo. Po gydymo svorio priaugę žmonės yra labiau linkę susirgti limfedema, nei tie, kurie išlaikė stabilų svorį.

Kūno masės indeksas

Kūno masės indeksas (KMI) padeda gydytojams nustatyti, ar pacientas neturi antsvorio. Nutukimas yra diagnozuojamas, kuomet KMI yra virš 30. Privalome nepamišti, jog kiti faktoriai taip pat privalo būti įtraukti siekiant nustatyti tobulą žmogaus svorį, kaip, pavyzdžiui, jo sveikatos istorija.

Sveiko svorio palaikymas

Sveiko svorio palaikymas gali padėti užkirsti kelią limfedemai. Net ir nedidelis svorio nukritimas gali sumažinti limfedemos sukeltą tinimą ir padėti jaustis geriau. Net vienas iš trijų vėžio mirčių atvejų yra susijęs su prasta mityba ir fizinio aktyvumo trūkumu. Antsvoris taip pat tiesiogiai veikia širdies ligų ir diabeto riziką. Žmonės, išlaikantys sveiką organizmo svorį, gyvena ilgiau, nei tie, kurie jo nepalaiko.

Klauskite gydytojo

Jei dar nepradėjote vėžio gydymo procedūrų, paklauskite savo gydytojo apie limfedemos išsivystymo galimybę. Pasiteiraukite jus gydančios komandos apie būdus, kaip sumažinti limfedemos riziką nepakenkiant vėžio gydymui.

Šaltinis: American Cancer Society, Lymphedema: Understanding and Managing Lymphedema After Cancer Treatment. Atlanta: American Cancer Society, 2006.