Parengė limfologė – kineziterapeutė Žydra Markevičienė
 
Onkologinė liga ir baimė

Jau labai daug metų dirbame su onkologiniais pacientais ir susiduriame su psichologinėmis baimėmis, kurios pareikalauja didelių jėgų tiek iš paciento, tiek iš pačio specialisto. Žmogus keliaudamas per gyvenimą kartu su onkologine liga susiduria su dideliais psichologiniais iššūkiais. Dažnam iškyla klausimai:

„O kas vyks toliau?“
„Kaip vyks gydymas?“
„Kaip aš gyvensiu, kai baigsis gydymas?“

Onkologinis gydymas ir reabilitacija 

Pacientas pirmiausia susiduria su sudėtingu gydymu – tai chemoterapija, spindulinė terapija, sudėtinga operacija, komplikacijomis po operacijos. Tai yra toks gydymas, kurio išvengti negalime, nes jis padeda pasveikti. Tačiau iškyla problema, kad dažnam pacientui atrodo, jog jis negali daugiau nieko daryti ir remiasi tik į pagrindinį gydymą. Bet kaip žmogui gyventi? Kur dingsta gyvenimo kokybės gerinimas? Kaip žmogui eiti į darbą? Toliau suktis buityje? Žmogus turi gyventi gyvenimą, o ne gyventi liga.

Didžiausias iššūkis tiek pacientuim tiek mums yra baimė. Dažnas ateina pas mus su baimėmis ir draudimais:

„Man negalima atlikti manualinio limfodrenažinio masažo, man negalima kelti rankos”;
„Man negalima jokio fizinio krūvio, aš bijau, man nieko negalima“.

Manualinis limfodrenažinis masažas

Gydymo eiga turi fazes, kurios atitinkamai parodo ką galime ir kiek ko galime daryti. Kiekvienas žmogus yra skirtingas ir jo onkologinis atvejis yra indivualus. Didžiausias mums iššūkis yra pasakyti, kad mes manualiniu limfodrenažiniu masažu neišnešiosime metastazių po kūną, kraujotaką, limfą, o atvirkščiai – visas šis papildomas gydymas padės pacientui susitvarkyti su savo liga, jos pasekmėmis ir svarbiausia – padės greičiau grįžti į savo gyvenimą.

Kineziterapeutas, kuris specializuojasi onkologijoje, skaito visus jūsų išrašus, žiūri, ką gali daryti, ko negali daryti, kokios jūsų prognozės ir kiekvienam pacientui programą pritaiko individualiai. Šiuolaikiniai moksliniai įrodymai, straipsniai, metodikos, parodo, kad galime atlikti manualinį limfodrenažinį masažą, kompresiją, teipavimą, kineziterapiją ir sugrąžinti žmogų į kokybišką gyvenimą.

Pridedame mokslinių straipsnių ištraukas, įrodančias reabilitacijos ir manualinio limfodrenažinio masažo naudą. 

Manualinis limfodrenazinis masazas

Manualinis limfodrenažinis masažas yra švelni procedūra, kuri nepadidina rizikos krūties vėžio pasikartojimui pacientams, kuriems po gydymo susiformavo limfedema”.

Šaltinis: Risk of breast cancer recurrence in patients receiving manual lymphatic drainage: a hospital-based cohort study 2015, Pei-Chi Hsiao, Jung-Tai Liu, Chien-Liang Lin, Willy Chou, and Shiang-Ru Lu

Visą straipsnį galite rasti šioje nuorodoje.

Neseniai atlikti tyrimai buvo skirti vėl atkreipti dėmesį į tai, kad naviko biologija, o ne paciento anatomija, yra esminis vėžio metastazių aspektas. Tyrimai patvirtina, kad metastazėms būtina „optimali mikroaplinka“. Šio fakto įsisavinimas padės parinkti tinkamą gydymą net ir esant nepagydomai ligai”. Vėžio tyrimai patvirtina teiginį, kad šis gydymas neprisideda prie ligos plitimo ir gali būti taikomas pacientams su metastazėmis. 

Šaltinis: Can Manual Treatment of Lymphedema Promote Metastasis? 2006 Karen Godette, MD, Tammy E. Mondry, PT, CLT-LANA, Peter A.S. Johnstone, MD. 

Visą straipsnį galite rasti šioje nuorodoje

Absoliučios kontraindikacijos arba kada manualinio limfodrenažinio masažo atlikti negalime: 
  • Ūminis uždegimas, kurį sukelia bakterijos, virusai ir nuodai, yra kontraindikuotinas ir manualinis limfodrenažinis masažas šiuo atveju negali būti atliekamas. Audiniai bus raudoni, karšti ir skausmingi, kartu seks ir karščiavimas. Limfodrenažas šias medžiagas nustums į limfos kanalus, organizmas nespės jų pašalinti. Tokiu būdu toksinės medžiagos gali pasklisti po visą kūną. Geriausia palaukti kelias dienas, kol būklė nebus ūmi ir kūnas turės galimybę išvalyti.
  • Piktybiniai navikai, nepradėti gydyti navikai – bijoma vėžio išplitimo.
  • Trombozė – gali sukelti laisvai plūduriuojančius kraujo krešulius kraujotakos
    sistemoje.
  • Pagrindinės širdies problemos – jei širdis nefunkcionuoja pilnai, edema gali būti limfodinaminė dėl venų grįžimo trūkumo.
Reliatyvios kontraindikacijos arba kada manualinis limfodrenažinis masažas gali būti atliekamas:
  • Inkstų problemos – prieš pradėdami gydymą pasitarkite su gydytoju.
  • Bronchinė astma – tai gali stimuliuoti klajoklio nervą ir sukelti priepuolį.
  • Skydliaukės problemos – negydoma aplink gerklę.
  • Vaistai – baimė padidinti dozę išsausinant tarpslankstelinius tarpus.
  • Chemoterapija – baimė padidinti dozę išsausinant tarpląstelines erdves.
  • Pirmieji trys nėštumo mėnesiai – persileidimo baimė.
  • Pašalinta blužnis – pirmiausia rekomenduokite trumpesnę sesiją.
  • Menstruacijos – MLD gali padidinti kraujavimą.

Similar Posts

Parašykite komentarą