Knyga Vezys 24/7

Straipsnį parengė limfedemos terapeutė – kineziterapeutė Žydra Markevičienė.

Šio straipsnio turinį taip pat galėsite rasti papildytose „Vėžys 24/7“ knygose, kurios jau rudenį turėtų pasiekti knygynų lentynas. 

Kineziterapija ir krūties vėžys

Kineziterapija privalo būti neatskiriama dalis krūties vėžio gydyme, siekiant geriausio įmanomo atsistatymo ir norint išvengti komplikacijų. Jos misija – gydymo metu įterpti pratimus, kurie ne tik gerina ligonio fizinę gyvenimo kokybę, bet ir emocinę būseną.

Rekomenduotina prieš operaciją turėti savo kineziterapeutą. Specialistas įvertins laikyseną, peties sąnario amplitudes bei padrąsins šiame nelengvame gyvenimo etape. Tai pagerina paciento emocinę būklę, nes su specialistu galima aptarti ne tik pooperacinį laikotarpį, kuriame bus taikomi įvairūs pratimai, bet ir operacijos keliamą nerimą.

Diena po krūties vėžio operacijos

Ankstyvas pooperacinis laikotarpis prasideda pirmą dieną po operacijos. Ankstyvu pooperaciniu etapu:

  • Gulint lovoje kvėpuojame (siekiant pagerinti plaučių respiraciją), per nosį įkvepiame, trumpai sulaikome kvėpavimą, lėtai iškvepiame.
  • Lankstome pėdas, lenkiame kojas, po vieną per kelio sąnarį.
  • Lankstome riešą, sugniaužiame pirštus, lenkiame per alkūnę (nekeliame rankos virš galvos, ranką laikome ant krūtinės).
  • Sėdamės ir pasėdime tiesia nugara, šiuo atveju sėdėjimas yra pratimas. Galite jausti skausmą rando vietoje, todėl ištiesti nugarą reikėtų atsargiai, neskubant. Skausmo neturi būti.
  • Atsistojame ir einame trumpą atstumą, bandant nuleisti pečius ir įsitiesti. Tai padaryti yra pakankamai sunku. SKAUSMO NETURI BŪTI.

Ankstyvas krūties vėžio reabilitacijos periodas

Ansktyvus reabilitacijos periodas gali prasidėti (leidus gydytojui) savaitė po operacijos, vėliausiai po trijų. Tai yra saugus laiko tarpas, nes būtent šiuo laikotarpiu yra praėjusi uždegiminė fazė. Kineziterapeutas apžiūrės peties sąnario funkciją, įsivertins skausmą, judesių kompensavimą (dažniausiai pacientas keldamas ranką rotuoja petį į vidų ir ją atitraukia), apžiūrės, ar nėra susiformavusi seroma, pažasties raumens (lot. musculus serratus anterior) silpnumas, kuris atsiranda pažeidus ar suerzinus krūtinės ląstos nervą. Gali pasireikšti pažasties tinklo sindromas (kordingas), peties sąnario sustingimas, limfedema.

Dėl minėtų galimų komplikacijų būtina kuo greičiau atkurti ankstesnę būseną, sumažinti limfedemos ir seromos riziką, išspręsti peties judesių, krūtinės dalies ir šonkaulių mobilumo sutrikimus. Tokiu būdu pacientas yra paruošiamas tolimesniam gydymui. Taip pat yra paruošiama asmeninė pratimų ir saugaus judėjimo programa. Pratimus reikia atlikti namuose, paaiškinama, ką daryti pradėjus tinti rankai ar atsiradus tempimo, veržimo, skausmo pojūčiui.

Similar Posts

Parašykite komentarą