Straipsnį parengė limfedemos terapeutė – kineziterapeutė Žydra Markevičienė.
Šio straipsnio turinį taip pat galėsite rasti papildytose „Vėžys 24/7“ knygose, kurios jau rudenį turėtų pasiekti knygynų lentynas.
Ginekologinė operacija ir psichologinė būklė
Ginekologinė operacija pažeidžia ne tik moters kūną , bet ir emocinę būseną, todėl yra labai svarbu turėti šalia savęs žmogų, kuriam gali atsiverti.
Mano pacientei buvo pašalinta gimda su visais priedais ir buvo nuspręsta padaryti abiejų krūtų mastektomiją. Ji nesijautė blogai, kad serga vėžiu, tačiau ėmė samprotuoti, kad nėra moteris, nes buvo atimtas jos moteriškumas. Tikriausiai kiekviena tą praėjusi moteris gali save atpažinti šioje situacijoje.
Praėjus metams viskas susitvarkė. Negaliu teigti, kad pacientė visiškai atsistatė, bet ji juda į priekį ir jai padeda jos vyras. Pirmiausia dirbau su jos vyru ir parodžiau jam kelius, kaip jai padėti, kaip judėti, kaip atsisėsti ant tualeto, kaip spręsti intymumo klausimus ir kaip žiūrėti į veidrodį ir ten matyti gražią moterį. Nesvarbu, kas šalia jūsų bus, svarbu, kad būtų. Tai gali būti draugė, slaugytoja, socialinė darbuotoja, kineziterapeutas ar kaimynė. Svarbu turėti pagalbą šalia ir dar svarbu būti atvirai.
Reabilitacija sekančią dieną po ginekologinės operacijos
Jūsų kelyje norėčiau jus sutikti sekančią dieną po operacijos. Tai labai svarbus laikas atsigavimui. Teisingai parinkus pratimus greičiau pasijusite stipresnė fiziškai ir psichologiškai ir galėsite keliauti link sekančio gydymo etapo. Po operacijos labai svarbu pradėti kvėpavimo ir kraujotakos gerinimo pratimus, kurie padės patogiai jaustis po operacijos, mankštinti pilvo ir dubens dugno raumenis, kad išvengtumėte šlapimo pūslės, žarnyno problemų bei nugaros skausmo. Laiku pradėjus reabilitaciją po truputį grįšite prie ankstesnės veiklos ir gyvenimo tempo.
Jūs turite žinoti, ką daryti sekančią dieną po operacijos, tačiau atminkite, kad kiekvienas atvejis yra individualus. Mano rekomenduojamas mankštos planas turi būti aptartas su gydytoju arba kineziterapeutu, kurie įvertins jūsų pooperacinę būseną.
Pratimų planas
- Gulint lovoje atliekame kvėpavimo pratimus (jie padeda plaučiams išsiplėsti po anestezijos).
- Lengvai pakosėkite, pilvą reikia prilaikyti rankomis arba uždėti įtvarą ant rūbų tam, kad sumažintumėte skausmą (tai stabdo skreplių formavimąsi, kurie sukuria idealią aplinką bakterijoms augti).
- Atliekame kraujotakos pratimus, jie skirti sumažinti kraujo krešulių atsiradimo riziką kojų giliosiose venose.
- Gulėdami ar sėdėdami nekryžiuokite kulkšnių ar kojų, nes tai trukdo kraujo tekėjimui.
- Pėdų judinimas aukštyn ir žemyn bei pėdų sukimas padidins kraujotaką apatinėse kojose.
- Vienas geriausių dalykų yra keltis iš lovos ir vaikščioti po palatą.
Dubens dugno pratimai
Kai yra ištraukiami siūlai, reikia daryti rando masažą ir dubens dugno pratimus. Šie raumenys eina nuo gaktos kaulo, dubens priekyje, atgal tarp kojų iki uodegos kaulo, dubens gale. Jie sudaro diržą, o pagrindinis jų darbas yra palaikyti šlapimo pūslę, makštį, gimdą (jei turite), dugną ir žarną. Jie taip pat sandariai uždaro angas (šlaplę, makštį ir išangę). Todėl po operacijos galite jausti nutekantį ar varvantį šlapimą arba pajusti, kad mažiau kontroliuojate šlapimo pūslę. Moteriai labai svarbu kasdien daryti dubens dugno pratimus, jų mankštinimas turėtų būti įsipareigojimas visam gyvenimui.
Šie pratimai atliekami bet kurioje padėtyje. Jūsų atliktos operacijos tipas turės įtakos, kada galėsite pradėti šiuos pratimus. Praėjus savaitei po operacijos jau reikia vaikščioti ilgesnius atstumus ir lauke, tęsti mankštą, aplankyti draugus, lėtai pradėti grįžti į namų ruošos darbus.
Pirmos dienos po ginekologinės operacijos
- Gilūs kvėpavimo pratimai – giliai įkvėpiate per nosį, palaikote tris sekundes, iškvėpiate ir pakartojate tris kartus. Įkvėpdami įsitikinkite, kad jaučiate, kaip išsiplėčia juosmuo. Kartokite du arba tris kartus per dieną.
- Kosėjimas – atsisėdus pilvą prispauskite su pagalve. Jei operacija atliekama per makštį, stipriai prispauskite higieninį įklotą. Kosėkite nestipriai, du arba tris kartus per dieną po penkis kartus.
- Po operacijos yra mūvimos pooperacinės kojinės.
- Pratimai kraujotakai – 30 sekundžių greitai lenkite pėdas ir kulkšnis aukštyn ir žemyn. Sukamaisiais judesiais judinkite kiekvieną pėdą po 30 sekundžių. Sulenkite ir ištieskite kojas – po vieną koją tris kartus.
- Norėdami išlipti iš lovos, sulenkite kelius į viršų ir apsiverskite ant šono. Pirmiausia leiskite kojoms nuslysti nuo lovos, tada rankomis ir dilbiu atsispauskite nuo lovos į sėdimą padėtį. Sėdėkite minutę, ir kaip būsite pasirengę atsistokite. Stokitės padėdami rankoms ir kojoms kartu, laikykite nugarą tiesią. Tai padės išvengti nugaros skausmo.
- Trumpi pasivaikščiojimai.
- Po kelių dienų pratimus sunkinkite ir vaikščiokite ilgesnius atstumus.
Pirmi trys mėnesiai po ginekologinės operacijos
4 – 5 savaitę ilginkite pasivaikščiojimus. Vaikščioti apie 20 minučių bent kartą per dieną. Kalvos ir laiptai pasivaikščiojimą daro naudingesnį ir palaipsniui didinkite ėjimo tempą, darykite sunkesnę mankštą, galite vairuoti automobilį. Nešti pirkinių dar negalima.
9 – 12 savaitę beveik viskas grįžta į įprastą ritmą. Galite kelti sunkesnius daiktus, bet nepersistenkite ir klausykite savo kūno. Daug judesio ir gera, pilnavertė mityba (svarbu, kad neužkietėtų viduriai) taip pat padės grįžti į ritmą. Šiame etape galite turėti lytinių santykių, bet prieš tai pasitarkite su gydančiu gydytoju. Pasirengimas lytiniams santykiams gali skirtis kiekvienam žmogui, paprastai 10-14 savaitę mylėtis yra saugu. Varžybinį sportą ir didelio intensyvumo mankštą rekomenduotina pradėti praėjus 3 mėnesiams po operacijos. Reikia atsiminti, kad intensyvūs pratimai reikalauja didelių pastangų.
One Comment