Straipsnį parengė limfologė – kineziterapeutė Žydra Markevičienė

 

Prieš daugelį milijonų metų pernykštis žmogus maistą turėdavo susirasti, pasigauti, įdėti labai daug pastangų juo pasirūpinti. Neturėjo jo daug, privalėjo taupyti, tad neturėjo galimybės apsiryti. Jo gyvenimo trukmė buvo labai limituota. Kodėl jis trumpai gyveno? Mokslininkų teigimu, vienos gentys išžudydavo kitas, užpuldavo žvėrys ar pasklisdavo infekcijos. Kalbant apie pernykštį žmogų, niekas nemini ligų, kuriomis sergame dabar. Ilgai gyvename, bet ar kokybiškai? Besivystant civilizacijai atsirado ligos  cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių sutrikimai, sąnarių bei žarnyno problemos,vėžys ir taip toliau…

Žiūrint istoriškai, žmogus tampa sėslus, išranda prietaisus palengvinti buičiai, sugalvoja prekybą  ir po truputį atsiranda kelias maisto ir prekių pertekliui vystytis. Kur aš vedu? Noriu jum priminti, kad viena iš septynių nuodėmių yra rajumas, kitaip tariant, apsirijimas. Pakalbėjime apie maistą ir jo keliamą priklausomybę.

Prirašyta daugybė knygų, kaip reikia valgyti, sukurta aibės dietų, bet niekas negelbėja. Niekaip nerandame atsakymo, kaip nepriaugti svorio ir būti sveikam.  Kiekvieną dieną sunaudojame labai daug ir įvairaus maisto, nevengiame apsivalgyti, nors žinome, kad galime susirgti arba jau sergame. Tačiau sustoti negalime. kas vyksta mūsų galvoje, kodėl esame priklausomi nuo valgymo?

O gal mes slepiamės nuo streso, nuo beprotiško šiuolaikinio gyvenimo tempo, nuo blogų tarpusavio santykių, nuo gyvenimo? O gal persivalgydami gaudome trumpalaikę laimę, tik pamirštame, kad ši laimė gali atnešti ir nelaimę bei virtinę ligų. Ir vėl esame užburtame rate.

Noriu paanalizuoti visiems žinomus pasakymus, prie kurių esame prisirišę ir jais bandome paaiškinti savo rajumą.

1. Aš buvau geras, klausiau dietologės nurodymų arba įvykdžiau savo užsibrėžtus tikslus. Dabar galiu sau leisti vieną dieną valgyti ką noriu ir kiek noriu. Įteikiu sau prizą. Tai labai kvailas prizas – ką gero pasiekiau savo kūnui, tą per vieną dieną sugadinau ir grįžau ten, kur buvau. Šiuo atveju, pats geriausias prizas yra sveikata arba juntamas pasitenkinimas, kad įveikiau savo priklausomybę maistui.

2. Gyvenu vieną kartą, jei ribosiu maistą, prarasiu paskutinį malonumą. Ar tikrai gyvenime nėra daugiau malonumų kaip tik gausus valgymas, nuo kurio anksčiau ar vėliau susirgsime? Mano nuomone, pats didžiausias malonumas yra gyventi sveiką, pilnavertišką gyvenimą.

3. Nevalgysiu nuo pirmadienio, nuo naujų metų ir taip toliau… Padaryk tai dabar ir niekada nieko neatidėliok. Šiuo atveju, laikas bėga ne tavo naudai. 

Visi šie pasakymai rodo žmogaus silpnumą arba nesupratimą. Maistas yra mūsų ligų šaltinis. Mūsų virškinimo sistema nėra pritaikyta virškinti dideliais kiekiais. Dažnai turime susiformavusius netinkamus įpročius ar neturime valgymo kultūros. Man labai patiko chemijos mokslų daktarės, docentės Ksaveros Vaištarėnies pasisakymas žurnalistui paklausus, kaip būti sveikam ir neturėti viršsvorio. Ji ilgai pagalvojusi atsakė – neėsti.

Manau, šis atsakymas, nors ir grubus, pasako viską kaip reikia maitintis. Nemanau, kad kada nors bus atrasta tobulos sveikatos formulė – ji yra žmogaus galvoje ir požiūryje apie vykstančius procesus. Mes per daug skubame, per daug norime, per mažai arba visai nejudame, per daug valgome, per mažai džiaugiamės gyvenimu. Mėgstame patys susikurti sau per daug problemų – naikiname gamtą, iš to ir turime ligas.

Yra daug siūlymų, kaip būti sveikam ir lieknam, tad aš taip pat nusprendžiau pateikti savo formulę. Daug metų bandžiau viską, ką pasiūlo rinka. Man labiausiai tiko mūsų tėvų, senelių mityba. Tai laikmetis, kai parduotuvės buvo tuščios, o mėsos sulaukdavai tik šventiniu laikotarpiu. Žmonės valgydavo tris kartus per dieną ir tikrai neužkandžiaudavo desertu, kavute ar įdomesne užkandėle. Nutukusių buvo vienetai ir dažniausiai dėl tam tikrų ligų. Šis maitinimosi įprotis paprastas ir labai veisminga – tu gali valgyti viską, tik su saiku, labai dideliu saiku ir turi nemaišyti maisto. Atsiminkite, kuo paprastesnis maistas ir jame mažiau sudedamųjų dalių, tuo skrandžiui lengviau virškinti.

Jei po valgio atsirūgsti – tavo valgyto maisto organizmas nevirškina, jei jautiesi apsunkęs – maisto buvo per daug. Jei greitai išalksti – valgiai per daug angliavandenių. Tarpus tarp valgymų užimk vandeniu, judesiu, protine veikla. Po kurio laiko, dažniausiai vieno mėnesio, ims formuotis nauji įpročiai. Ar tai lengva? Ne, tikrai ne bet, mielieji, lengvo recepto nėra, aš tokio neatradau. Stebuklų nebūna. Bet kurį mitybos būdą reikia pritaikyti pačiam sau ir nesiblaškyti ieškant stebuklų. Mitybos pakeitimas yra gyvenimo būdo pakeitimas ir tai turi likti visam laikui, tik tada sulauksite rezultato. Svarbiausia neprisivalgyti. Net ir toks nekaltas vaisius kaip obuolys gali sugadinti pasiektą rezultatą arba neleisti jo pasiekti.

Viena mano pacienčių privalėjo numesti svorio, kad galėčiau ją toliau gydyti ir pasiekti rezultatų. Ji valgė vieną kartą per dieną, laikėsi protarpinio badavimo ir per mėnesį priaugo 10 kilogramų! Siaubinga, niekaip negalėjome išsiaiškinti kodėl. Buvo visokių minčių, bet, pasirodo, ji visą likusią dieną valgė TIK OBUOLIUS. Šis pavyzdys parodo, kad režimas privalo būti labai griežtas, kad pasiektume rezultatų. Man tiko valgyti tris kartus, pasiekiau gerą rezultatą, buvo nelengva, bet pripratau, ir dabar viskas gerai. Labiausiai džiaugiuosi, kad atsirado energijos, lėčiau pavargstu, o juk buvo laikų, kai pavargdavau perėjusi per kambarį.

Maistą rinkitės tik kokybišką. Tai padaryti padės Guodos Azguridienės knyga „Maistas: ką mes darome su juo, o jis su mumis“. Kita nuostabi knyga yra „Naujoji priešvėžinė mityba“. Ji padės suprasti maisto kiekio svarbą mūsų gyvenime ir įtaką gerbūviui. Atsiminkite, tai yra tik rekomendacijos, kiekvieno jūsų valgymo metodas yra labai asmeniškas, jį turite surasti patys.  Sveikata prasideda galvoje.

LIPEDEMA

Lipedemą 1940 metais apibūdino du pasaulyje žinomi Mayo klinikos gydytojai – Allen ir Hines. Jos vystymuisi įtaką daro daug veiksnių, vienas iš veiksnių yra viršsvoris. Lipedema  perkrauta limfinė sistema. Tam įtakos turi neuroendokrininės sistemos sutrikimai.

Limfedema ir nutukimas yra glaudžiai susję tarpusavyje, jie dažniausiai pasireiškia kartu. Tyrimai bei dešimtmečių patirtis rodo, kad svorio ir tuo pačiu riebalinių ląstelių didėjimas yra labai glaudžiai susijęs su lipedemos simptomais.

Lipedemos simptomai

  •                Neproporcingas riebalinis audinys ant kojų ir/ar rankų
  •                Paburkimas
  •                Paoodinė kraujosrūva/mėlynės (hemotoma)
  •                Minkštųjų audinių skausmas (spaudimas arba spontaniškas skausmas)

 

Nuotraukos iš asmeninio archyvo. Limfedemos – lipedemos progresas per trijų metų laikotarpį. Sutrikimas atsirado dėl per mažo judėjimo ir per didelio suvartojamo maisto kiekio. Negalėjau pagelbėti, nes pacientė nenorėjo keisti gyvenimo būdo. 

Negydant lipedemos labai staigiai pasidaro sunku vaikščioti, blogėja socialinis gyvenimas, gali atsirasti papilomos ir opos, kurios gydymui praktiškai nepasiduoda, nes trukdo viršsvoris.

Nutukimą ir lipedemą reikia gydyti kartu. Nutukusių lipodemos pacientų būsena drastiškai pagerėja, kai nutukimas yra įtraukiamas į gydymo procesą. Galų gale, lipedema nėra tik fizinė liga, ji taip pat sukelia pacientams depresiją, nes labiausiai nukenčia žmogaus pasitikėjimas savimi, pradedama neapkęsti savo kūno. Ši liga taip pat yra ir socialinė problema, nes į tokius žmones visuomenėje dažniausiai yra kreipiama mažiau dėmesio.

Pradedant gydyti lipedemą pirmenybė yra teikiama svorio mažinimui ir judėjimui. Tikslinga yra pradėti vaikščioti nuo nedidelių atstumų (jei sunkiai vaikščiojate, eikite su vaikštyne), nes vaikščiojimas skatina limfos pernešimą, organizmui panaudojus raumenų pompą. Raumenų pompa yra biomechaninis procesas, kuris per raumenų judėjimą  skatina limfos sistemos judėjimą. Su kiekvienu judesiu efektyviau cirkuliuoja kraujas ir tuo pačiu limfos skystis. Judėjimo  tikslas yra užsikimšusį, baltymų kupiną edemos skystį mobilizuoti ir išjudinti. Kūnas yra tokiu būdu priverčiamas formuoti naujus limfos tekėjimo takelis ir sukietėjusį bei randuotą audinį suminkštinti. Antras etapas yra nešioti pilnai kūną dengiančias kojines, nuo vieno iki poros kartų per savaitę nueiti rankiniam limfos drenažui, nepamiršti prižiūrėti odos, nes kitaip gali kilti komplikacijos, kaip, pavyzdžiui, rožė. Esant įtarimui, kad jums yra ar gresia lipedema kuo skubiau reikia žengti pirmą žingsnį ir kreiptis į specialistą, nes ši chroninė, pažengusi liga nėra pagydoma ir jūsų jau esama ligos stadija gali tik prastėti.

Nežinia, kiek dar sulauksime naujų ligų ir kiek progresuos mums jau žinomis, tačiau viena yra aišku  privalome išmokti rūpintis savo sveikata savarankiškai. Privalome nustoti save laikyti maisto pramonės ir didelės pasiūlos aukomis. Nesiūlau atsisakyti valgymo malonumo, mano pagrindinė mintis  valgyti ir pirkti saikingai. Žmogus yra Dievo sukurta protinga būtybė, tad tegu tokia ir išlieka. 

Similar Posts

Parašykite komentarą