Būdama 25 metų pradėjau jausti diskomfortą kojose. Iš pradžių sunkumą bei maudimą jausdavau tik po ilgo sėdėjimo arba sunkios darbo dienos. Atvirai pasakius, pirmus mėnesius galvojau, kad tai tiesiog nuo  nuovargio ir gal nieko čia baisaus, pailsėsiu ir praeis.  Susirūpinau tik tada, kai supratau, kad nemalonius pojūčius kojose  jaučiu jau vos ne visą dieną bei pastebėjau, kad vakarais kojos buvo patinusios bei atsirasdavo kraujosruvos. Pirma šovusi mintis – venų varikozė arba kažkokia kita kraujagyslių liga. Kuo greičiau užsirašiau pas angiochirurgą (kraujagyslių chirurgą) konsultacijai tikėdamasi, kad man nustatys tikslią diagnozę bei paskirs gydymą. Konsultacijos metu gydytojas atliko ultragarsinį kojų tyrimą ir konstatavo, kad  kojų kraujotaka gera, kraujagyslės sveikos ir jokia varikozė aš nesergu, bet galimai pasireiškė pirminė limfostazė (tą dieną šį terminą išgirdau pirmą kartą). Gydytojas išrašė Detralex vaistus ir  patarė įsigyti profilaktines kompresines pėdkelnes. Pagal gydytojo rekomendaciją, jau sekančią dieną pradėjau gerti vaistus ir nešioti  profilaktines kompresines pėdkelnes. Tačiau, laikui bėgant, mano savijauta tik blogėjo, jaučiau jau ne diskomfortą, o varginantį skausmą, ypač dešinės kojos viršutinėje dalyje. Tuo metu jau buvo galima vizualiai pastebėti apimčių skirtumą tarp kairės ir dešinės šlaunies.

Norėdama sužinoti, kodėl gi tinsta ir skauda mano kojos, lankiausi dar pas kelis  specialistus. Sugaišau daug vertingo laiko, kol, galiausiai, man rekomendavo kreiptis į UAB „Limfedemos centras“. Niekada nepamiršiu pirmos konsultacijos, kai kineziterapeutė – limfotakos specialistė Žydra Markevičienė nustatė diagnozę – pirminė ankstyvoji limfedema. Tai įgimta limfedema, kuri pasireiškia nuo 1 iki 35 metų dėl nepilnai išsivysčiusių limfmazgių ir limfagyslių. Sunkiausia buvo išgirsti ir suvokti tai, kad limfedema yra nepagydoma liga. Stebuklų nebus ir turiu su tuo susitaikyti, bet ligos eiga gali būti kontroliuojama ir mano savijauta priklauso tik nuo manęs leisiu aš ligai progresuoti arba ne. Konsultacijos metu gydytoja pamatavo abiejų kojų apimtis ir palyginus rezultatus buvo nustatyta, kad dešinės kojos šlaunis maždaug 9 centimetrais storesnė. Man buvo paskirtas gydymas, limfodrenažiniai masažai, dešinės kojos bintavimai bei paaiškinta, kad limfedema sergantys pacientai turi nešioti ne profilaktines, o didesnės kompresijos gydomąsias pėdkelnes arba kojines.  Gydytoja  suteikė visą informaciją apie ligą ir paaiškino, kaip gyvenimo būdas, maistas gali daryti įtaką mano ligai bei davė labai daug vertingų patarimų ir rekomendacijų. Buvo baisu pradėti bei emociškai buvo labai sunku, bet gydytojos palaikymas, padrąsinimai, rūpestis ir šilti žodžiai davė viltį.

Jau po pirmų procedūrų ir gydomųjų kompresinių pėdkelnių nešiojimo pajutau palengvėjimą. Man atliko apie 15 limfodrenažinių masažų ir 21 dieną reikėjo bintuoti dešinę koją. Gydytojos rekomendacijų pradėjau laikytis iš karto – peržiūrėjau savo dienotvarkę ir skyriau daugiau laiko sau, tiek poilsiui, tiek fiziniam aktyvumui (pratimai aktyvina limfotaką), pradėjau galvoti ir analizuoti, kokį maistą aš valgau.

Taigi, kokie mano rezultatai? Po procedūrų kurso dešinės kojos apimtys gerokai sumažėjo, dingo skausmas bei tinimas. Maždaug po pusės metų nuo gydymo pradžios, laikydamasi visų rekomendacijų, aš be streso numečiau  nereikalingus kilogramus ir „VUALIA!!!!“ – pamačiau gražias, be mėlynių ir kraujosruvų bei, svarbiausia, vienodų apimčių kojas. Dabar aš kasdien nešioju gydomąsias kompresines pėdkelnes. Taip, man reikėjo prie jų priprasti, pakeisti vos ne pusę savo garderobo, bet dabar aš gyvenu be skausmo, todėl ir savo gyvenimo be šių pėdkelnių aš jau neįsivaizduoju. Darbo dienomis, vakarais sportuoju, lankau šokių pamokas ir aktyviai leidžiu savaitgalius. Peržiūrėjau savo mitybą ir išbraukiau iš raciono visus gydytojos „nerekomenduojamus“ (pavadinkime juos taip J) produktus. Niekada negalėjau pagalvoti, kad geriau yra nevartoti pirktinės vištienos, nes joje yra skysčius organizme sulaikančių medžiagų arba grūdėtos varškės, sūrių bei rūkytų produktų, nes juose yra be galo daug druskos, bet po kelių bandymų aiškiai viską supratau. Galėjau palyginti savo savijautą prieš ir po, tad noras nevalgyti šių produktų atėjo savaime. Norint pasiekti gerus gydymo rezultatus, būtina reguliuoti savo mitybą. Dabar tai tikrai galiu pasakyti, nes apie kiekvieną „nerekomenduojamą“ maisto produktą arba kalorijų perteklių, kurį suvalgėte šiandien, organizmas neabejotinai primins jums rytoj.

Būna ir taip, kad liga primena apie save. Kartais užtenka susibintuoti namuose kelias dienas iš eilės ir to pakanka, o kartais nelabai ir tokiu atveju reikia pakartoti procedūrų kursą, bet visada žinau kur kreiptis. Tai nebuvo lengva, bet per tiek laiko (limfedema sergu jau 7 metus) man pavyko susidraugauti su mano liga ir, žinoma, jeigu ne Žydros Markevičienės profesionalumas ir savalaikė pagalba, sunku įsivaizduoti kokia būtų mano situacija. 

Similar Posts

Parašykite komentarą