Kas yra lipedema?

Lipedema yra lėtinė riebalinio audinio liga, kuriai būdingas nenormalus ir neproporcingas riebalinių ląstelių kaupimasis, daugiausia apatinėse galūnėse, sėdmenyse, klubuose, o kartais viršutinėse galūnėse. Ji dažniausiai paveikia moteris. Skaičiavimai rodo, kad maždaug 10% suaugusių moterų gali sirgti šia liga. Lipedema dažnai nesuprantama ir klaidingai diagnozuojama, o tai gali sukelti fizinį diskomfortą, emocinę kančią ir pabloginti gyvenimo kokybę, štai kodėl labai svarbu laiku ją diagnozuoti ir paskirti gydymą. Kiekvienas žmogus yra labai individualus todėl gydymas gali susidaryti iš kelių etapų, bet svarbiausia kad moteris suprastų gydymo eigą ir pati aktyviai dalyvautų jame. 

Lipedemos priežastys

Gydymą gali sudaryti mitybos koregavimas, psichologo konsultacijos, endokrininės sistemos gydymas, harmoninės sistemos gydymas ir žinoma pagrindinis darbas yra kineziterapeuto, kuris peržiūrėjęs jūsų esamas ligas sudarys kompleksinį gydymą. Tai gali būti parenkama sporto treniruotė, įvairūs masažai, labiausiai tinkantis masažas yra manualinis limfodrenažinis (MLD) masažas.

Gaila, bet tiksli lipedemos priežastis lieka neaiški, tačiau manoma, kad prie jos vystymosi prisideda keli veiksniai. Genetika vaidina labai svarbų vaidmenį, nes sutrikimas dažnai pasireiškia giminės medyje. Manoma, kad hormonai, ypač estrogenai, turi įtakos ligos atsiradimui ir progresavimui. Lipedema dažnai pasireiškia arba pablogėja per hormoninius pokyčius, tokius kaip brendimas, nėštumas ir menopauzė. Šie hormonų svyravimai gali sukelti riebalinių ląstelių padidėjimą paveiktose vietose.

Lipedemos atpažinimas
 

Nors visada reikėtų kreiptis į specialistus, šių savybių žinojimas gali jums padėti suprasti ir eiti tinkamu keliu į gydymą.

Taigi, galūnės dažnai atrodo „apyrankės“ arba „juostelės“ pavidalu dėl susikaupusių riebalų pertekliaus. Kojos gali atrodyti neproporcingai didelės, palyginti su viršutine kūno dalimi. Nepaisant sveikos gyvensenos, lipedemos riebalai yra atsparūs dietai ir mankštai (bet gydymo eigoje vis tiek reikalingas sportas, judesys, svarbu tik parinkti tinkamai), o tai išskiria juos nuo bendro nutukimo (bet labai dažnai, beveik visais atvejais, lipedema eina kartu su nutukimu, tai turime žiūrėti savo mitybą). Skausmas, jautrumas ir lengvai atsirandančios mėlynės yra dažni simptomai, atsirandantys dėl padidėjusio pažeistų audinių kraujagyslių trapumo.

Lipedema gali turėti didelį poveikį asmens fizinei ir emocinei gerovei. Fizinis diskomfortas ir skausmas, susijęs su būkle, gali apriboti mobilumą ir kasdienę veiklą. Be to, lipedemos sukeltas pakitęs kūno vaizdas gali sukelti žemą savivertę ir net depresiją. Tai pabrėžia ankstyvos ir tikslios diagnozės svarbą, kad būtų užtikrintas tinkamas valdymas ir pagalba.

Nuotraukos iš asmeninio archyvo. Limfedemos – lipedemos progresas per trijų metų laikotarpį.
Lipedemos gydymas

Nors nėra galutinio išgydymo nuo lipedemos, įvairiomis galimybėmis siekiama valdyti jos simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę:

1. Konservatyvus valdymas: tai apima kompresinių kojinių naudojimą limfos tekėjimui pagerinti ir patinimui sumažinti. Sveikos mitybos laikymasis ir nedidelio poveikio mankšta taip pat gali padėti valdyti simptomus.

2. Manualinis limfodrenažinis (MLD) masažas: MLD masažas yra specializuota technika, kurią atlieka apmokyti terapeutai. Tai apima švelnius, ritmiškus glostymus, kurie stimuliuoja limfinę sistemą, skatina skysčių perteklių ir atliekų nutekėjimą. MLD gali sumažinti skausmą, sumažinti patinimą ir pagerinti audinių sveikatą.

3. Riebalų nusiurbimas: tais atvejais, kai konservatyvios priemonės nėra veiksmingos, galima apsvarstyti riebalų nusiurbimą. Tačiau tai turėtų atlikti kvalifikuotas chirurgas, susipažinęs su lipedema, kad būtų užtikrintas optimalus rezultatas. (bet net ir po operacijos reikia prižiūrėti save, judėti, sveikai maitintis ir profilaktiškai atlikti MLD).

Manoma, kad MLD masažas stiprindamas limfos apytaką, gali padėti sumažinti skysčių susilaikymą, palengvinti diskomfortą ir sulėtinti sutrikimo progresavimą. Jau yra daromi moksliniai tyrimai įrodantys, kad MLD yra vienas iš gydymo būdų lipedemai suvaldyti.

Taigi, lipedema yra sudėtingas ir dažnai neteisingai suprantamas riebalinio audinio sutrikimas, kuris pirmiausia paveikia moteris. Jos fizinis ir emocinis poveikis pabrėžia ankstyvos diagnozės ir tinkamo valdymo svarbą. Manualinis limfodrenažinis masažas yra perspektyvus gydymo būdas lipedemos simptomams valdyti. Daugiadisciplininis požiūris, apjungiantis konservatyvias priemones ir MLD masažą, gali suteikti visapusišką priežiūrą asmenims, sergantiems lipedema, pagerinant bendrą jų savijautą ir gyvenimo kokybę. LABAI SVARBU PRADĖTI GYDYMĄ.

Šaltinis: 2023 metų Amerikoje vykusi konferencija „POWER Lymphatics 2023“

Similar Posts

Parašykite komentarą