Onkologija ir reabilitacija
Anksčiau vėžio gydymas buvo fokusuotas į išgyvenamumą, tačiau nebuvo kalbama apie gyvenimo kokybę po ligos. Bėgant laikui imta koncentruotis būtent į kokybišką gyvenimą pasveikus, nes tikimybė išgyventi žymiai padidėjo.
Gera paciento emocinė būklė – tiesus kelias į sveikatą, todėl labai svarbu, kad jis suvoktų visą informaciją apie reabilitaciją, nuo kurios labai priklauso ne tik vidinė būsena, bet ir gyvenimo kokybė.
Svarbu pradėti laiku
Po onkologinės operacijos labai svarbu laiku pradėti reabilitaciją. Ji turėtų prasidėti po dviejų savaičių, vėliausiai po vieno mėnesio. Pagrindinis reabilitacijos tikslas – neleisti susidaryti seromai, neprarasti peties sąnario judesių, koreguoti laikyseną, psichologinę būseną, paruošti pacientą tolimesniam gydymui, suteikti informaciją apie limfedemos atsiradimą.
Rizika, jog išsivystys limfedema, atsiranda tik po daugelio faktorių. Vienas reikšmingiausių veiksnių, lemiančių šios ligos išsivystymą, yra vėžio gydymas. Nors vadovavimasis atsargumo priemonėmis gali sumažinti limfedemos atsiradimo riziką, pasitaiko atvejų, kuomet ši liga yra neišvengiama. Iki šiol nėra nustatyta, kokie žmogaus pomėgiai, veiksniai iššaukia šią ligą, tačiau manoma, jog kiekvieno asmens limfinė sistema yra savita, todėl tam tikra žmonių grupė yra didesnėje rizikos grupėje.
Fizinis aktyvumas
Dalis žmonių bijo, jog pasikartojančios, ilgos mankštos gali iššaukti limfedemą dėl per didelio krūvio limfinei sistemai, tačiau dauguma mokslinikų teigia, jog žmonėms, esantiems rizikos grupėje, ar žmonėms, kuriems jau diagnozuota limfedema, fizinis aktyvumas yra svarbi limfedemos valdymo priemonė.
Specialios fizinio aktyvumo priemonės
Prieš pradedant mankštintis, ar vaikščioti lauke, būtina pasitarti su savo kineziterapeutu. Jis įvertins, kokio laipsnio yra limfedema, ar ji progresuoja, kokia yra jūsų sąnarių būklė, raumenų jėga, kiek laiko praėjo po opercijos ar gydymo, kokia jūsų emocinė būklė ir pagal tai sudarys judėjimo bei mankštos planą.
Mankštinantis svarbu atkreipti dėmesį kurios raumenų grupės dalyvauja atliekant kiekvieną pratimą, kaitalioti dirbančias raumenų grupes bei daryti pertraukas tarp pratimų – taip nenuvarginsite rankos ar kojos. Jei po mankštos ar vaikščiojimo jaučiate bet kokį skausmą, sumažinkite atliekamų pratimų intencyvumą kitos manštos metu bei didinkite jį palaipsniui.
Reikia atsiminti, jog limfedemos paveikta galūnė turėtų būti naudojama kasdieninėje veikloje, bet koks galūnės saugojimas ją silpnins. Taip pat būtina būti lauke ir vaikščioti tam, kad turėtume stiprų imunitetą.
Dailės terapija reabilitacijoje
Dailės terapija – tai jausmų išreiškimas piešiant, nusiraminimas ir galbūt atsakymas į klausimus, į kuriuos lyg ir nėra atsakymo.
Dailės terapijos metu pažvelgsite į savo baimes ir ligą iš kitos pusės. Jos metu yra atstatomi psichologiniai rezervai, padidėja psichikos potencialo adaptacija, gerėja bendra organizmo būsena.
Depresija
Sergantis žmogus dažniausiai išgyvena tris stadijas – baimę, pasipriešinimą ir savo gyvybinių resursų išeikvojimą, todėl ilgą laiką yra dirginama CNS. Kadangi gydymas dažniausiai trunka ilgai, ligonis užsibūna trečioje stadijoje, o tai suponuoja organizmo apsauginės sistemos perdegimą ir pokyčių psichikoje atsiradimą. Tai sukuria palankią dirvą išsivystyti depresijai ir atsirasti limfostazei. Būti sveikam – tai būti sveikam ne tik kūnu, bet ir siela. Jei nenuraminsime baimių, liga trauksis sunkiai. Reabilitacijos metu turėtų būti sudaroma treniruočių programa, suteikiamos žinios arba gydymas limfostazei suvaldyti, suplanuojama mityba ir, žinoma, pasitelkiama dailės terapija.