Knyga Vezys 24/7

Straipsnį parengė limfedemos terapeutė – kineziterapeutė Žydra Markevičienė.

Šio straipsnio turinį taip pat galėsite rasti papildytose „Vėžys 24/7“ knygose, kurios jau rudenį turėtų pasiekti knygynų lentynas. 

 

Kas yra prostata ir kuo svarbus dubens dugnas?

Prostata yra liauka, kuri padeda reprodukcinei sistemai. Ji graikinio riešuto dydžio ir yra po šlapimo pūsle. Prostata supa šlaplę (vamzdelį, kuris ištuština šlapimo pūslę), todėl po prostatos vėžio operacijos gali sutrikti šlapimo nutekėjimas. Taip pat yra labai svarbus dubens dugnas. Tai – apvalus raumenų sluoksnis, esantis dubens apačioje. Dubens dugno raumenys palaiko dubens organus, šlapimo pūslę ir tiesiąją žarną, kontroliuoja šlapimo pūslės ir žarnyno angas. Dubens dugno raumenys taip pat vaidina svarbų vaidmenį palaikant erekciją. Šie raumenys labai svarbūs po prostatos operacijos.

Prostatos vėžio operacijos pasekmės

Po operacijos galima tikėtis šlapimo nelaikymo, nes operacijos metu pašalinama prostatos liauka kartu su sėklinėmis pūslelėmis (liaukomis, kurios gamina dalį skysčio spermoje) ir latakais, kuriuo teka sperma, tada šlaplė vėl prijungiama prie šlapimo pūslės. Šlapimas gali netikėtai nutekėti, ypač esant fiziniam aktyvumui, kosint ar čiaudint. Kiek truks šis šlapimo nelaikymas sunku nuspėti. Išėmus kateterį bus reikalingi įklotai – kartais tai trunka kelias savaites, kartais metus, kol išmoksite kontroliuoti dubens dugno raumenis.

Dubens dugno pratimai 

Kad greičiau spręstųsi ši problema ir ji netaptų ilgalaike būsena, būtina daryti dubens dugno pratimus. Jų pagalba stiprinsite ne tik dubens dugno raumenis, bet ir šlapimo pūslės ir sfinkterio raumenis. Šlaplė ir tiesioji žarna (išangė) praeina per dubens dugno raumenis, todėl šie raumenys padeda kontroliuoti šlapimo tekėjimą, tuštinimąsi ir erekciją. Dubens dugno pratimus geriausia būtų išmokti arba su jais susipažinti prieš operaciją.

Prostatos vezio reabilitacija
Reabilitacija sekančią dieną po prostatos vėžio operacijos

Pirmą dieną po operacijos seka tokios pačios rekomendacijos kaip ir po ginekologinių operacijų, tačiau kosint vertėtų labai lengvai įtempti sėdmenis ir pilvą, tarsi stabdytumėte šlapimo tekėjimą. Nepersistenkite, nes jūs tik ką po operacijos ir turite įstatytą kateterį. Pratimus dubens dugnui stiprinti, dar kitaip vadinamus Kegel pratimus, rekomenduojama atlikti po kateterio  pašalinimo, paprastai praėjus 5 – 7 dienos po operacijos ir gavus gydytojo leidimą.

Pradedant aktyvinti dubens dugno raumenis, privaloma ištuštinti šlapimo pūslę. Sekantį kartą šlapinantis sustabdykite šlapimo tekėjimą ir stebėkite, ar sugebate sulaikyti šlapimą. Tai pats elementariausias, tačiau veiksmingas testas patikrinti, kaip veikia jūsų šlapimo pūslė.

Atsiminkite, per didelis apkrovimas dubens dugno pratimais po operacijos gali sukelti dubens dugno raumenų nuovargį arba skausmą, todėl būtina įsivertinti savo galimybes ir pasitarti su kineziterapeutu.

Dubens dugno raumenų suaktyvinimas

  • Prieš atliekant pratimus, būtinai ištuštinkite šlapimo pūslę;
  • Pradedame atsigulus ant nugaros, keliai sulenkti, pėdos padėtos ant grindų, klubų plotyje;
  • Padedame du pirštus abiejuose vidinėse klubakaulio pusėse;
  • Šiek tiek paspaudžiame pirštais, kad jaustume savo dubens raumenų susitraukimus.

Įsivaizduokite, kad bandote sustabdyti šlapimą arba bandote sutraukti (traukti) varpą link savęs (link žarnų). Toliau sutraukite raumenis aplink varpą ir išangę, lyg norėtumėte į tualetą, bet šiuo metu nėra galimybės nueiti.

Sutrauktų (įtemptų) raumenų laikymas

  • 5 – 10 sekundžių prieš operaciją;
  • 3 – 5 sekundes 3 savaites po operacijos ir po kateterio pašalinimo;
  • 5 – 7 sekundes 3 – 5 savaitės po operacijos;
  • 7 – 10 sekundžių 5 ir daugiau savaičių po operacijos. Atlikite 10 – 20 pakartojimų.

Po kiekvieno susitraukimo įsitikinkite, kad raumenys atsipalaiduoja – tai taip pat svarbu kaip ir aktyvinimas, kad raumenys atsigautų prieš vėl susitraukdami. Jei jums sunku pajusti teisingą aktyvinimą, pabandykite pakeisti savo padėtį į sėdimą ar stovimą. Atliekant pratimus kiekvieną dieną pagerėjimą turėtumėte pajusti maždaug po 4 – 6 savaičių.

Prostatos vėžio operacija ir vaikščiojimas

Mažus atstumus galite vaikščioti jau sekančia dieną po operacijos – tai yra iki durų ar iki palatos palangės. Atsižvelgiant į savo savijautą, juos reiktų didinti. Vaikščioti su kateteriu yra saugu, todėl per savaitę jau reikėtų nueiti iki 30 minučių. Ėjimo metu reikėtų truputį pavargti – susikalbėti galite, bet kvėpuojate sunkiau.

Atminkite, kad dėl krūvio ir pratimų reikia pasitarti su gydytoju arba kineziterapeutu.

Visas rekomendacijas surinkau iš mokslo žurnalų ir straipsnių, daug medžiagos yra surinkta iš mokslinių konferencijų. Tegul visos šios žinios padeda jums sveikti ir nebijoti būti fiziškai aktyviais. Galva žmogui duota mąstyti, o kūnas judėti ir judesio pagalba būti sveikam.

Similar Posts

Parašykite komentarą